Fókuszban a közismereti tanárképzés
2025. május 22-én hivatalosan is átadásra került a PTE Pedagógusképző Központ Közismereti Tanárképzési Alközpontja a BTK-TTK Campusán.
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) a Dél-Dunántúl pedagógusképzésének centruma, mely alsófokú pedagógusképzést, közismereti, művészeti és szakmai tanárképzést is folytat.
A képzések koordinációját 2014 és 2024 között valamennyi képzési szinten a Tanárképző Központ látta el, mely a PTE Szenátusának határozata alapján 2024. szeptember 1-én Pedagógusképző Központtá (PK) alakul át.
A PTE rektori vezetésének szakmai és a fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (UQA) anyagi támogatásával megvalósult szervezeti átalakítás egyrészt humánerőforrás bővítéssel, másrészt infrastrukturális fejlesztéssel párosult.
PTE 2024–2030 stratégiájához és a fenntartó UQA 2022–2030 stratégiai célkitűzéseihez egyaránt illeszkedő Szemléletváltás – digitalizáció – megújulás címet viselő képzési részstratégia a már meglévő Alsófokú Pedagógusképzési Alközponttal párhuzamosan egy Közismereti Tanárképzési Alközpont létrehozását irányozta elő a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (BTK) és a Természettudományi Kar (TTK) közös Ifjúság úti campusan.
A PK főigazgatójának szakmai vezetésével, az oktatási rektorhelyettes támogatásával, a BTK és a TTK kari vezetésével szorosan együttműködve egy olyan modellértékű szervezeti egység jött létre, amely elkötelezett a PTE-n zajló közismereti tanárképzés színvonalának emelése mellett.
A Közismereti Tanárképzési Alközpont egy alapvetően adminisztratív feladatokat ellátó új egység, melynek feladata a közismereti tanárképzés gyakorlatainak megszervezésén túl a tanári felkészítéséhez kapcsolódó oktatásszervezési feladatok, valamint a tanulmányi ügyintézés eddigieknél gördülékenyebb és megbízhatóbb ellátása integrált módon, karokon átívelően is. Meggyőződésünk, hogy az ún. egykapus ügyintézés csökkenti az adminisztráció terheit és ezzel jelentős mértékben hozzájárul a hallgatók megfelelő ütemű tantervi előrehaladásához, segít fenntartani motiváltságukat és jelentős mértékben csökkenti a lemorzsolódást.