A Tanárképző Központ Tanácsa (10 igen, 0 nem, 0 tartózkodás mellett) támogatta a munkacsoport által kidolgozott a Pécsi Tudományegyetem Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 12. számú mellékletének módosítási javaslatait az osztatlan rövid ciklusú tanárképzésben részt vevő hallgatók szakmai zárószigorlatára és a csoportos tanítási gyakorlatára vonatkozóan.
A vizsgák rendje
10. §(2) Két osztatlan tanárszakon egyidejűleg folyó tanárképzésben a zárószigorlat mindkét tanárszakon kötelező. A szakmai zárószigorlat anyaga valamennyi szakképzettséghez kapcsolódóan komplex módon tartalmazza az adott szakterület teljes ismeretanyagát.A szakmai zárószigorlat(ok) zárószigorlatok az előírt kreditek megszerzése után, az összefüggő egyéni gyakorlatotmegelőzően teendő(k) teendők le. A szakmai zárószigorlat(ok) megszervezését az illetékes kar(ok) végzi(k), a zárószigorlati bizottságok összeállítása az adott szakintézetek/szaktanszékek feladata.
(3) A szakmai zárószigorlat minden rövid ciklusú levelező munkarendű képzésben résztvevő hallgató számára kötelező, kivéve a diszciplináris képzésre épülő tanárképzésben résztvevő hallgatókat, akik esetében a 8/2013. (I. 30.) EMMI rendelet 1. melléklet (A tanárképzés általános követelményei) 4.2.3. pontja alapján a képzés szakterületi eleme a korábbi tanulmányaik tanulmányi és vizsga követelményeinek teljesítése alapján teljesítettnek tekintendő. A levelező munkarend rövid ciklusú képzéseiben a szakmai zárószigorlat nem feltétele az egyéni összefüggő iskolai gyakorlat megkezdésének.
Iskolai gyakorlatok
11. § (2)… a) csoportos (tanítási) gyakorlat: iskolában, gyakorlatvezető tanár irányításával, az adott szakképzettség területén végzett csoportos (tanítási) gyakorlat, nappali munkarendű képzésben szakképzettségenként 60 óra, amely magában foglalja a hospitálást, az óramegbeszéléseket, a gyakorlatvezető tanár és a hallgató társak által tartott órák/foglalkozások részfeladataiban való közreműködést, legalább 15 önállóan megtartott órát/foglalkozást (tervezés-előkészítés, óravezetés, egyéni és közös reflektálás-óraelemzés). A középiskolai szakképzettséget választó hallgató az egyik szakképzettség tanítási gyakorlatát lehetőleg az 5-8., a másikat pedig a 9-12. évfolyamon köteles elvégezni.
A levelező munkarendben a két féléves diszciplináris képzésre épülő tanárképzésben részt vevő hallgatók csoportos (tanítási) gyakorlata szakképzettségenként 30 óra, amely magában foglalja a hospitálást, az óramegbeszéléseket, a gyakorlatvezető tanár és a hallgató társak által tartott órák/foglalkozások részfeladataiban való közreműködést, legalább 15 önállóan megtartott órát/foglalkozást (tervezés-előkészítés, óravezetés, egyéni és közös reflektálás-óraelemzés). A hallgató a tanítási gyakorlatát a 9-12. évfolyamon köteles elvégezni. Amennyiben a hallgató a csoportos tanítási gyakorlatát nem a PTE gyakorlóiskoláiban vagy partnerintézményeiben teljesíti, a gyakorlaton belül legalább 10 óra kötelező gyakorló iskolai hospitálást kell teljesítenie (a 30 órába beszámítva).